
Stowarzyszenie ONA – Otwarta-Nowoczesna-Aktywna zaprasza na Spacer Konińskim Szlakiem Kobiet.
Zbieramy się we środę 22 maja 2013 r. na Placu Wolności w Koninie o godzinie 17.00.
Odwiedzimy miejsca na Starówce, gdzie swoją obecność zaznaczyły znane i mniej znane Koninianki. Spacer jest pierwszym przedsięwzięciem w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Więcej o projekcie na stronie www.onakonin.pl
Uczestniczki spaceru proszone są o włożenie kapeluszy, które będą naszym znakiem rozpoznawczym.
Do zobaczenia - Organizatorki spaceru
KONIŃSKI SZLAK KOBIET
Elżbieta Zemełkowa - córka złotnika, Marcina Rożka z Koła i Anny; przed 1583 wyszła za mąż za Jana Zemełkę, doktora filozofii i medycyny; renesansowa businesswoman, prowadziła interesy męża, obracała kapitałem, pożyczając pieniądze konińskim i kaliskim mieszczanom.
Anna Beklewska - żona Kacpra Beklewskiego, doktora medycyny i filozofii, którego poślubiła w 1605 r, po śmierci męża ok. 1610 r zarządzała pozostawionym przez niego majątkiem, właścicielka apteki (obecnie Apteka Pod Lwem)
Teofila z Leszczyńskich Wiśniowiecka (ur 1680 - zm.1757 ), córka Wacława, wojewody podlaskiego i księżniczki Zofii Wiśniowieckiej , w roku 1693 została żoną Filipa Konarzewkiego starosty konińskiego; po jego śmierci wyszła za mąż w 1704 za księcia Janusza Wiśniowieckiego. Fundatorka klasztoru oo. franciszkanów w Koninie.
Magdalena z Leszczyńskich Ejzen (1905 – 1978) - pochodziła z bogatej znanej w Koninie rodziny żydowskiej, ukończyła Gimnazjum Żydowskie w Koninie, uczennica znanego później fizyka, współpracownika Alberta Einsteina, Leopolda Infelda. Studiowała na Akademii Muzycznej w Warszawie, na początku lat trzydziestych wyszła za mąż za Mejera Jehudę Ejzena, prawnika. Podczas okupacji ukrywała się w Warszawie, po wojnie wróciła do Konina.
Maria Leszczyńska – Ejzen (1933 – 1995) , urodzona w Koninie, córka Magdaleny i Mejera Ejzenów, prawniczka, autorka wspomnień o latach okupacji „Cała jestem z tamtego świata”, bohaterka reportażu Hanny Krall „Spis rzeczy”,
Zofia Kamilla Urbanowska – (1849 – 1939) –ur. we wsi Kowalewek pod Koninem, córka Wincentego i Katarzyny z Modelskich; publicystka i pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży „Księżniczka”, „Gucio zaczarowany” i „Róża bez kolców”. Współpracowała z "Gazetą Polską", pisywała do "Przeglądu Tygodniowego" i "Wieczorów Rodzinnych"; w latach międzywojennych uhonorowana Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury oraz Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.
Stefania Łucja Esse (1876-1959) – pochodziła ze znanej w Koninie w rodzinie mieszczańskiej Petschke; w 1903 roku wyszła za mąż za notariusza Tadeusza Esse, po śmierci męża w 1909 r wróciła z dwoma synami do Konina. Przez ponad 30 lat pracowała jako nauczycielka na konińskich pensjach i w szkołach, ceniony pedagog i wychowawca, zaangażowana w działalność społeczną i kulturalną miasta.
Janiny Perathoner ( ur.1926 w Koninie) , ukończyła filologię polską na UAM w Poznaniu, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w Technikum i Zasadniczej Szkole Górniczej w Koninie; pisarka, jej twórczość koncentruje się wokół zagadnień związanych z ziemią konińską
Podczas spaceru wspominamy również dwie – prawie anonimowe postaci kobiece, o których wiemy bardzo niewiele. Jedną z nich jest konińska czarownica, która spłonęła na stosie najpewniej w XVII w. Drugą tajemniczą niewiastą jest Elżbieta Żabińska – dyrektorka parafialnej szkoły dla dziewcząt działającej w XVIII w przy kościele św. Bartłomieja – jednej z pierwszych szkół dla dziewcząt w Wielkopolsce.
|